Usługi

Jak wybrać firmę outsourcingową z branży IT?

Jak wybrać firmę outsourcingową z branży IT?

Rynek nowoczesnych technologii bardzo szybko się rozwija, a te zaczęły się przedzierać do niemal każdej istniejącej branży. Obecnie niemal wszystkie firmy korzystają, w mniejszym lub większym stopniu, z rozwiązań IT, czy to do obsługi swojej księgowości, czy też wszystkich procesów zachodzących w jej obrębie. Nie każdy przedsiębiorca jest jednak w stanie robić to na własną rękę i postawić, a następnie zarządzać sprawnie działającym systemem informatycznym. Właśnie z myślą o takim przedsiębiorcy powstał tak zwany outsourcing IT. Szczecin, Warszawa, Poznań, Wrocław – to tylko niektóre z miast, z których firmy po niego sięgają. Jak jednak wybrać takiego dostawcę usług outsourcingowych, który spełni oczekiwania? Czym powinien się on cechować? Na tym skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Czym jest outsourcing IT?

Jak wybrać firmę outsourcingową z branży IT?

Zanim w ogóle sięgniemy po outsourcing IT, w Szczecinie czy gdziekolwiek indziej, powinniśmy zastanowić się, czym on tak właściwie jest i kiedy będzie dla nas przydatny. Jego mianem nazywamy usługę, po którą sięgają firmy chcące powierzyć obsługę ich systemu informatycznego specjalistom, a zatem innemu przedsiębiorstwu skoncentrowane właśnie na tego typu systemach. Usługa ta może być kompleksowa (a zatem przekazująca pełną obsługę firmie zewnętrznej), albo też częściowa (z działaniami w obrębie wyłącznie wybranego elementu systemu informatycznego – na przykład obsługi helpdesku czy też wykonywania kopii zapasowych). Po outsourcing IT sięgnąć może (a często i powinna) każda firma, która swoich codziennych działań dokonuje w obrębie własnego systemu informatycznego, w ramach którego pracuje co najmniej kilka osób, a który dotyczy czy to działań bieżących, czy też księgowości, logistyki, handlu i innych. Outsourcing IT pozwala mieć pewność, że system będzie działał sprawnie i stabilnie, ale też będzie bezpieczny, a ewentualne awarie w jego obrębie będą szybko naprawiane.

Co jest najważniejsze w firmie outsourcingowej? – 5 podstaw

Wybór firmy, która oferowałaby outsourcing IT w Szczecinie nie należy do najłatwiejszych. Stale rozwijający się świat technologii sprawił bowiem, że jest ich na rynku tak dużo, że ciężko wybrać tę idealną. Poniżej przedstawiamy pięć podstawowych rzeczy, którymi powinny odznaczać się firmy outsourcingowe, a na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze tej dla nas.

1. Doświadczenie i renoma

Firma, z którą rozpoczniemy współpracę powinna mieć już swoje doświadczenie na rynku. Renoma jest często wyznacznikiem zaplecza, jakie dane przedsiębiorstwo posiada, a zatem serwerów, jakimi dysponuje oraz rozwiązań, które proponuje swoim klientom. Firma mająca obycie na rynku będzie wiedziała, co jest dla nas najważniejsze i postara się nam to dostarczyć.

2. Elastyczność usług

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, korzystanie z usług outsourcingu IT nie musi oznaczać powierzania zewnętrznej firmie całego systemu informatycznego. Ważne, żeby ta umożliwia elastyczne dobieranie konkretnych modułów, zależne od naszych aktualnych potrzeb, możliwe do dostosowania “w biegu”, w miarę ich stopniowego narastania (uwarunkowanego chociażby rozwojem firmy).

3. Atrakcyjne warunki cenowe

Naturalnym jest, że prowadząc firmę wszędzie staramy się znaleźć oszczędności. Choć wydawałoby się, że outsourcing IT, Szczecin który bardzo zachwala, sam w sobie prowadzi do takowych (i rzeczywiście tak jest), te mogą być znacznie większe, jeśli tylko postawimy na właściwego usługodawcę. Cena powinna być adekwatna do zakresu świadczonych przez niego usług – nie wybierajmy od razu, zawsze porównując kilka podmiotów ze sobą.

4. Standardy bezpieczeństwa

Firma zajmująca się outsourcingiem musi zapewniać absolutnie bezpieczeństwo zarówno nam, jak i przekazywanym jej danym, w szczególności tymi osobowymi, często należącymi do klientów. Mówimy tutaj nie tylko o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych. Cały system informatyczny prowadzony przez nią powinien być szczelny i niemożliwy do wykorzystania przez osoby nie do końca do tego uprzywilejowane. Zadbajmy więc o to, aby wybierana przez nas firma nie słynęła z tak zwanych “wycieków danych”, a była chwalona właśnie za najwyższe standardy bezpieczeństwa.

5. Lokalizacja bliska naszej

Choć firmy outsourcingowe działają zdalnie (taki jest zresztą ich charakter), dobrze, aby miały siedzibę niedaleko nas. Jeżeli więc jesteśmy ze Szczecina, postawmy na outsourcing IT Szczecin, jeśli pochodzimy z innego miasta – wybierzmy taki zlokalizowany niedaleko nas. Pozwoli nam to odwiedzać firmę, z którą wejdziemy we współpracę w przypadku pojawienia się takiej konieczności.

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, dla których outsourcing IT Szczecin, ale też wiele innych polskich i zagranicznych miast tak często wykorzystuje. Jego popularność sprawiła, że na rynku pojawiło się mnóstwo firm świadczących usługi w jego obrębie. Pamiętajmy, by do obsługi działu IT w naszej firmie wybrać tę, która jest nie tylko doświadczona, ale i właściwie wyposażona oraz proponuje jak najbardziej elastyczne i atrakcyjne warunki współpracy. Tylko wtedy bowiem będziemy z niej w pełni zadowoleni.