Budownictwo

Jak budują domy drewniane

Jak budują domy drewniane

Jak budują domy drewniane – kiedy chcemy wybudować dom jednorodzinny, to oczywiście będziemy stawać przed wieloma pytaniami, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć sami albo z pomocą na przykład znajomych, przyjaciół, czy specjalistów, którzy będą pracować w firmie budowlanej, na którą się zdecydujemy. Pierwsze takie pytanie i chyba najważniejsze, które będzie w dużej mierze rozstrzygające odnośnie do ostatecznych kosztów tego, jaką wybierzemy działkę budowlaną oraz ile finalnie będzie nas kosztował dom jednorodzinny, jest to wybór technologii budowlanej.

Ogólnie rzecz biorąc, możemy technologie budowlane podzielić na dwie główne kategorie. Jest to technologia murowana oraz technologia budowy domów drewnianych, do której możemy zaliczyć również budowę domów ze szkieletem drewnianym. Mamy również technologię szkieletową opartom na szkielecie stalowym, ale przynajmniej w naszym kraju jest to rozwiązanie na tyle mało popularne, że w naszych rozważaniach je pominiemy. Na temat zalet domów drewnianych, czyli zarówno domów z drewna klejonego warstwowo, jak i domów o szkielecie drewnianym, powiedziano już naprawdę dość dużo, ale warto byłoby sobie tutaj tę wiedzę usystematyzować i powiedzieć, jakie są przewagi takiego domu, ile kosztuje oraz jak jest zbudowany.

Wybieramy działkę budowlaną pod dom z drewna klejonego lub dom szkieletowy

Oczywiście, kiedy będziemy tutaj rozważać sobie różne tematy, będziemy to wszystko traktować w sposób dość ogólny, ponieważ żeby szczegółowo to wszystko tak naprawdę opisać, to trzeba byłoby poświęcić dużo więcej czasu. Ogólnie rzecz biorąc, jest to często opisywane w różnego rodzaju pismach branżowych, a tutaj jedynie chcemy rzucić nieco więcej światła na ten temat i pokazać, na co trzeba zwrócić uwagę. Więc zaczniemy od wyboru działki budowlanej.

Jak budują domy drewniane
Jak budują domy drewniane

Jeżeli chodzi o zakup działki budowlanej, to oczywiście temat ten jest również skomplikowany. Przede wszystkim powinniśmy kupić działkę budowlaną, która ma na tyle dobrą nośność i warunki hydrogeologiczne, aby wybrana przez nas konstrukcja mogła na niej powstać. Jeżeli chodzi o domy drewniane oraz domy szkieletowe, to mamy tutaj ten luksus, że wymagania odnośnie do tych konstrukcji, są dużo niższe, więc ogólnie rzecz biorąc, działki budowlane pod budowę domu z drewna mogą mieć niższą nośność i gorsze warunki hydrogeologiczne. Sprowadza się to do dwóch ważnych rzeczy, pierwsza jest taka, że działki takie po prostu są tańsze, a druga dotyczy tego, że jeżeli na przykład mamy już działkę budowlaną, ale nie sprawdziliśmy, jakie są tam warunki hydrogeologiczne, to najprawdopodobniej pomimo wszystko, jeżeli wybierzemy technologię domu z drewna HBE bądź technologie domu szkieletowego, uda się taką konstrukcję na działce zbudować. Szczególnie dotyczy to takich domów, które nie mają podpiwniczenia, bo wówczas dom drewniany oraz dom szkieletowy, w ogóle nie wymaga mieć zbudowanego fundamentu. Dom taki buduje się na płycie fundamentowej, a płyta fundamentowa ma to do siebie, że po pierwsze jest tańsza niż klasyczny fundament, a po drugie sprawia, że ciężar jest rozłożony bardziej równomiernie, więc warunki hydrogeologiczne na działce mogą być jeszcze gorsze.

Polecamy szczególnie:

Czas budowy

Teraz w zasadzie możemy przejść niemal do meritum, czyli do tego, jak długo powstaje taki dom oraz w jaki sposób się go buduje. Jeżeli budujemy domu klasyczny murowany, to trzeba powiedzieć, że czas budowy takiego domu, jest to minimum jeden rok kalendarzowy, przy czym najczęściej buduje się taki dom dwa lata, a w niektórych przypadkach nawet trzy lata. Na niektóre etapy budowy bardzo duży wpływ ma pogoda, a pogodą sterować nie możemy, więc czasem, żeby przejść z jakiegoś etapu do następnego, możemy na przykład czekać kilka tygodni, a w niektórych przypadkach kilka miesięcy. Jeżeli zakończymy jakiś etap na przykład w listopadzie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że do kwietnia lub maja następnego roku, nie będziemy w stanie z budową ruszyć nawet o milimetr. W przypadku domów z drewna klejonego warstwowo w technologii HBE oraz domów szkieletowych, sytuacja meteorologiczna również jest istotna, ale nie jesteśmy od niej aż tak bardzo uzależnieni. Przede wszystkim większość czasu, jaki musielibyśmy poświęcić na budowę takiego domu, dom jest w fabryce. Czyli tak naprawdę są to domy prefabrykowane. Oczywiście mogą być prefabrykowane w różnym stopniu, ale jeżeli są naprawdę prefabrykowane w wysokim stopniu, to na budowę przyjeżdżają gotowe ściany, niektóre elementy dachu i tym podobne. Tak więc, jeżeli mamy już gotową płytę fundamentową, to zbudowanie domu do stanu zamkniętego, może potrwać tydzień lub w maksymalnie dwa tygodnie, co daje nam dużo większe możliwości, jeżeli chodzi o wybranie sobie terminu na budowę. Ma to wszystko dodatkowo jeszcze jeden dobry aspekt, ponieważ jeżeli dom do stanu surowego zamkniętego zbudujemy w dwa tygodnie, to czas, jaki możemy poświęcić na jego wykończenie, jest dużo dłuższy i na przykład, wiele rzeczy możemy spróbować zrobić samodzielnie, co jeszcze bardziej nam obniża koszty budowy.