Wnętrza

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty z kurzu

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty z kurzu

Odwiedzając urzędy, lokale gastronomiczne, hotele czy prywatne firmy coraz częściej możemy zobaczyć duże ilości dekoracji w postaci zielonych roślin. W większości przypadków są to sztuczne kwiaty, jednak wykonane w taki sposób, że trudno je odróżnić od żywych roślin. Dodatkową zaletą jest to, że ich pielęgnacja nie wymaga dużego nakładu pracy. Przy pomocy prostych środków można mieć w pomieszczeniu naturalnie wyglądającą rośliny, które będą stanowić piękną ozdobę przez długie lata.

Zielone akcenty w domu i biurze

Żywe roślin w pomieszczeniach, w których pracujemy czy mieszkamy, to zawsze najpiękniejsza dekoracja. Ich obecność we wnętrzach to namiastka kontaktu z naturą, której nam brakuje szczególnie w miastach. Wnoszą one do pomieszczeń przyjemne akcenty kolorystyczne, ożywiają i zapewniają zdrowszą atmosferę. Jednak opieka nad żywymi roślinami wymaga sporego zaangażowania, a nierzadko sporej dawki wiedzy. Dodatkowo osoba, która chciałaby pielęgnować żywe rośliny, musi robić to regularnie. W innym przypadku efekty mogą nie być zadowalające. W dzisiejszych czasach większość z nas ma na głowie tak dużą ilość zadań, że dokładanie sobie obowiązków związanych z codzienną pielęgnacją roślin nie wchodzi w rachubę. Dlatego najczęściej ozdobę naszych mieszkań stanowią sukulenty lub kwiaty cięte, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania.

Gdzie sprawdzą się kompozycje ze sztucznych kwiatów ?

Sztuczne kompozycje kwiatowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu miejscach. Doskonale nadają się do dekorowania pomieszczeń, gdzie nie dociera światło słoneczne w takiej ilości aby hodować żywe rośliny, takich jak kuchnie, łazienki, sutereny czy podpiwniczenia. Świetnie sprawdzą się na dworcach, poczekalniach oraz do ozdoby korytarzy hotelowych.
Ze względu na to, że sztuczne kwiaty nie wydzielają naturalnych pyłków, nadają się do stosowania w biurach, urzędach czy lokalach gastronomicznych, ponieważ są bezpieczne dla alergików. Osoby uczulone mogą bez przeszkód otaczać się taką roślinnością, bez odczuwania nieprzyjemnych skutków pylenia, takich jak zatkany nos czy łzawiące oczy.

Sprawdź także:

Pielęgnacja sztucznych kwiatów. Jak robić to prawidłowo ?

Aby wszystkie kompozycje ze sztucznych kwiatów służyły nam jak najdłużej, warto już na etapie wyboru roślin zwrócić uwagę na materiały, z których są one wykonane. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z dobrej jakości tworzywa, pokryte specjalną powłoką, która będzie je chronić przed kruszeniem, blaknięciem czy przywieraniem zanieczyszczeń. Drugą kwestią jest sposób układania kwiatów w kompozycjach. Warto robić to tak, aby dało się je potem łatwo rozebrać. Dzięki temu, podczas czyszczenia każdy element będzie łatwo dostępny. Aby pielęgnacja sztucznych kwiatów była łatwa i przyjemna, warto skorzystać z rozwiązań stosowanych przez najlepsze kwiaciarki. Chodzi mianowicie o spreje nabłyszczające. Pozwalają one na spryskanie roślin w taki sposób, że zyskują one atrakcyjny połysk. Dodatkową zaletą tej czynności jest zabezpieczenie kwiatów przed osadzaniem się kurzu i brudu na gałązkach, liściach i płatkach.
Jeżeli zależy nam na jak najdłuższej żywotności i atrakcyjności sztucznych roślin, należy pamiętać, żeby nie narażać ich na silne źródła światła. Kwiaty, które umieścimy na parapecie, gdzie operuje słońce, będą szybko blakły i kruszyły się. Równie niekorzystny jak promieniowanie słoneczne, jest wpływ wilgoci na sztuczne rośliny. Jeśli długo będą moczone, może na nich się rozwinąć pleśń lub grzyb, które utworzą nieestetyczne odbarwienia, którą dodatkowo są niebezpieczne dla zdrowia.

Kurz – jak go usunąć ze sztucznych kwiatów ?

Sztuczne kwiaty oprócz tego, że cieszą oko, maja bardzo dużą ilość zalet. Nie więdną, nie trzeba ich przesadzać czy podlewać. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają naszej opieki od czasu do czasu. Ich największym wrogiem jest kurz, który nieusuwany znacznie wpływa na ich wygląd, atrakcyjność i trwałość. Jak w takim razie najlepiej usuwać kurz ze sztucznych roślin ? Najlepiej zacząć od sposobów najprostszych – wystarczy omieść je miotełką, co pozwoli zachować je w czystości. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie suszarki. Silny strumień powietrza skutecznie rozprawi się z nadmiarem kurzu na roślinach. W przypadku większych zanieczyszczeń sztuczne kwiaty można myć w ciepłej wodzie z niewielką ilością detergentów. Następnie należy je dokładnie wypłukać i wysuszyć.

Jeżeli nasze rośliny są dużych rozmiarów i nie ma możliwości umieszczenia ich pod strumieniem wody, rozwiązaniem może być zastosowanie chusteczek czyszczących. Mogą to być specjalne chusteczki, które kupuje się w sklepach z akcesoriami samochodowymi lub na stacjach benzynowych. Służą one do czyszczenia plastikowych elementów w pojazdach. Nasączone są one środkami do mycia i nabłyszczania, które świetnie sprawdzą się przy pielęgnacji sztucznych kwiatów. W sklepach motoryzacyjnych można kupić również sprężone powietrze w atomizerach. Można je wykorzystać do czyszczenia z kurzu tych elementów kompozycji kwiatowych, do których dostęp jest utrudniony.