Jak układać kostkę brukową: kostka brukowa jest to materiał podobny do płyt chodnikowych, ale różni się od nich grubością. To właśnie ten wskaźnik wymiarowy sprawia, że kostka brukowa jest mocna, odporna na poważne obciążenia. Zwykle ten materiał budowlany kładzie się na podsypce z piasku, ściśle do siebie dociskając. Głównym surowcem do produkcji kostki brukowej jest kamień. Zwykle jest to granit lub piaskowiec. Obie opcje są dość drogie, więc zastąpił je sztuczny kamień w postaci betonu. Obecnie producenci oferują beton polimerowy, który waży mniej niż odmiana czysto betonowa, ale nie jest gorszy pod względem właściwości użytkowych.
Co to jest kostka brukowa?
Technologia produkcji kostki brukowej betonowej to odlewanie wibracyjne. Umożliwia uzyskanie materiału o dowolnym kształcie i kolorze, a efektem końcowym jest doskonała jakość powierzchni. Należy dodać, że wymiary produktu są bardzo dokładne, a jest to uproszczenie technologii układania, gdzie nie ma potrzeby dopasowywania do siebie elementów z maksymalną dokładnością, odcinania lub odkuwania wystających części. Dziś producenci oferują kostkę klinkierową. W rzeczywistości jest to zwykła cegła o określonym kształcie i rozmiarze. Oznacza to, że w procesie produkcyjnym stosowana jest zarówno technologia prasowania surowców, jak i ich wypalania, co czyni ten materiał droższym od odmiany betonu.
Jak układać kostkę brukową?
Jak prawidłowo układać kostkę brukową? Jak wiele procesów budowlanych, tak i ten dzieli się na dwa etapy: przygotowanie podłoża i właściwy montaż nawierzchni? Na etapie przygotowawczym należy naszkicować na papierze lokalizację ścieżek, placów zabaw i innych rzeczy, które zostaną pokryte kostką brukową. Następnie trzeba przenieść szkic na ziemię, wykonując oznaczenia lub kołki sznurkiem lub posypując granice elementów strefy podmiejskiej kredą lub jasnym piaskiem. Bardziej precyzyjnie tworzyć granice. Będzie trudniej, jeśli ścieżki będą miały zaokrąglone kształty w postaci zakrętów, skrzyżowań, połączeń dwóch lub trzech ścieżek w jednym miejscu. Następną rzeczą do zrobienia jest usunięcie darni. To znaczy warstwa roślinna z korzeniami. Już w trakcie planowania wykończenia kostką brukową należy zdecydować, jak prawidłowo ją ułożyć. Chodzi o to, czy instalacja zostanie wykonana z obramowaniem czy bez. Preferowana jest pierwsza opcja. Ponieważ krawężniki nadają ścieżce ogrodowej szczególny urok. Jednocześnie sam proces układania będzie łatwiejszy, ponieważ tworzą granice, wzdłuż których łatwiej będzie ułożyć kostkę brukową.
Początkowy etap przygotowawczy
Na wcześniej zaznaczonym obszarze należy usunąć glebę na głębokość 50 cm, wyrównać i ubić dno płytą wibracyjną lub ubijakiem. Lekkie poprzeczne nachylenie dna w kierunku przelewu pomoże konstrukcji w odpowiednim czasie pozbyć się nadmiaru wilgoci. Prace obejmują usunięcie wierzchniej warstwy gleby, wyrównanie powierzchni i zagęszczenie podłoża. Trzeba zwrócić uwagę, na jakość gleby i w zależności od tego dostosować przebieg pracy. Mocno ubić dno, aby zapobiec osiadaniu. W tym celu używany jest kruszony kamień, który również usuwa wodę spod ścieżki. Jeśli nie zostanie to zrobione, wilgoć wniknie do produktu, zamarznie, a podczas rozszerzania zniszczy go od wewnątrz. Wzdłuż krawędzi ścieżek należy zamontować bloki krawężników, których wymiary muszą odpowiadać kostce. Dzielą przestrzeń na strefy i zapobiegają rozprzestrzenianiu się powłoki. Aby je zainstalować, trzeba przygotować wykop i wypełnić dno piaskiem. Aby uzyskać maksymalną stabilność, w razie potrzeby wylać beton.
Tworzenie warstwy zasypki
Jako pierwszy układany jest kamień łamany średniej frakcji. Jest po prostu rozproszony i wyrównany. Następnie są ubijane płytą wibracyjną. Ta warstwa nie musi być szczególnie pozioma. Następnie wsypuje się piasek, który również jest zagęszczany. Ale tutaj konieczna jest równość powłoki i jej pozioma pozycja. Warto zwrócić uwagę na geowłókninę, którą zaczęto stosować, jako warstwę oddzielającą. Tę włókninę układa się między warstwami zasypki i gruntem. Celem jest oddzielenie materiałów między sobą, aby się nie mieszały, a także ochrona całej warstwy przed roślinnością, która nadal będzie rosła nawet z małego korzenia. Ale najważniejsze jest to, że geowłókniny doskonale przepuszczają wodę przez siebie. Tak, więc zdolność drenażowa nie ulegnie zmianie.
Montaż kostki brukowej
W zasadzie jest to prosty proces, jeśli zna się niektóre niuanse. Oczywiste jest, że każda układana kostka brukowa musi znajdować się w płaszczyźnie poziomej, więc należy ją sprawdzić za pomocą poziomicy. Jeśli występują zniekształcenia, to kostka brukowa jest podnoszona, pod nią wsypuje się piasek i wyrównuje uderzeniami gumowego młotka. Niektórzy ciągną sznurek poziomo w każdym rzędzie i przeprowadzają instalację wzdłuż niego. Zwiększa to szybkość procesu.
Fugowanie spoin między kamieniami
Najprostszą i najczęściej stosowaną opcją jest wypełnienie spoin drobnoziarnistym piaskiem. Jest po prostu rozsypywany na powierzchni i zamiatany szczotką. Piasek wypełnia szczeliny pomiędzy elementami wykończeniowymi, nadając całej powierzchni równą powierzchnię. Ale to nie wszystko. Zwykle takie wypełnienie czasem kurczy się lub eroduje. Dlatego, aby nie doszło do tego szybko, cała powierzchnia placu jest obficie podlewana wodą. Piasek w szczelinach osiada, wsypuje się kolejną warstwę, którą ponownie się podlewa. Zwykle napełnianie odbywa się dwa razy.
W miejscach, gdzie wymagana jest duża nośność, zamiast piasku stosuje się zaprawę cementowo-piaskową o płynnej konsystencji. Po prostu wlewa się ją starannie w szwy, wypełniając je po brzegi. Można to zastąpić wersją suchą. Oznacza to, rozsypanie mieszanki cementowo-piaskowej na wyłożoną powierzchnię. Trzeba wypełnić szczeliny między kamieniami, a następnie wypełnić cały obszar wodą. Po skurczeniu się mieszaniny proces należy powtórzyć.