Doznając dolegliwości bólowych w obrębie kończyn lub kręgosłupa decydujemy się na wizytę u ortopedy. Niezależnie od tego, czy jest to prywatny gabinet, czy klinika ortopedyczna do dyspozycji pacjentów jest zwykle specjalista, zwany ortopedą traumatologiem. Kto może zostać ortopedą traumatologiem? Czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji? Kim są pacjenci ortopedy traumatologa? Jakie schorzenia leczy traumatolog?
Traumatologia – specjalizacja lekarska
Traumatologia, nazywana także chirurgią urazową, to jedna z dziedzin medycyny, ściśle powiązana z ortopedią. Lekarz ortopeda traumatolog z Ortho Expert to osoba po studiach lekarskich, która po ukończeniu podyplomowego stażu lekarskiego, odbyła trwającą 6 lat specjalizację z ortopedii i traumatologii oraz zdała egzamin państwowy. Lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie zrzesza Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.
Czym zajmuje się ortopeda traumatolog?
Domeną ortopedy traumatologa jest diagnozowanie, leczenie (zachowawcze i operacyjne) oraz rehabilitacja pacjentów z urazami, patologiami, jak również schorzeniami w obrębie narządów ruchu. Dotyczy to kości (z wyjątkiem kości czaszki), mięśni, stawów, więzadeł, ścięgien, a także nerwów. Leczeniem traumatologicznym objęte są zmiany pourazowe, wady wrodzone i nabyte, deformacje, infekcje, nowotwory oraz martwice. Diagnostyka, przeprowadzana przez ortopedę traumatologa, rozpoczyna się zwykle od badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem. Celem potwierdzenia wstępnej diagnozy wykonuje się badania obrazowe (RTG, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny) oraz badania laboratoryjne. W przypadku urazów, takich jak złamania lub zwichnięcia, ortopeda wdraża odpowiednie leczenie, które może mieć charakter operacyjny i zabezpiecza miejsce np. opatrunkiem gipsowym lub ortezą.
Kim są pacjenci ortopedy traumatologa?
Pacjentów korzystających z pomocy ortopedy traumatologa można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich stanowią osoby, które uległy urazowi, np. w wyniku wypadku samochodowego lub niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. śliskie chodniki). Częstymi urazami, z którymi pacjenci zgłaszają się do ortopedy są złamania, zwichnięcia, skręcenia lub stłuczenia. Drugą grupę stanowią osoby starsze, które z biegiem lat doświadczają chorób zwyrodnieniowych, deformacji lub problemów osteoporotycznych. Tacy pacjenci korzystają często z zabiegów typu artroskopia łąkotki lub alloplastyka stawu biodrowego. Nierzadko do gabinetów ortopedycznych trafiają również sportowcy zawodowi oraz osoby, które uprawiają sport amatorsko. Odrębną grupę stanowią dzieci, które muszą być leczone np. z powodu dysplazji stawów biodrowych, wad wrodzonych, skrzywienia kręgosłupa, płaskostopia. Leczeniem małoletnich zajmuje się traumatolog dziecięcy. Do wizyty w gabinecie lekarza ortopedy traumatologa dochodzi często w razie uporczywego bólu lub ograniczenia ruchomości stawów. W przypadku porady ortopedycznej w ramach NFZ konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Nie dotyczy to sytuacji nagłych, zagrażających życiu, kiedy pacjent trafia na SOR. Skierowanie nie jest również wymagane w prywatnych gabinetach i klinikach ortopedycznych.
Jakie schorzenia leczy traumatolog?
Zakres schorzeń, którymi zajmuje się ortopeda traumatolog jest bardzo szeroki. Poza zaopatrywaniem urazów powstałych w wyniku zdarzeń nagłych, lekarz zajmuje się diagnozą i leczeniem szeregu schorzeń wrodzonych lub nabytych układu kostno-stawowego. Przykładem wad wrodzonych jest dysplazja stawu biodrowego, rozszczep kręgosłupa, kręcz karku, płaskostopie. Wady nabyte to wszelkiego rodzaju zwyrodnienia lub dyskopatie, m.in. odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Do zakresu obowiązków lekarza traumatologa należy również leczenie wad postawy (np. skolioza, płaskostopie, szpotawość stóp, kifoza, lordoza, koślawe kolana). W tym przypadku lekarz współpracuje z fizjoterapeutą, prowadzącym ćwiczenia korekcyjne w celu wyeliminowania odkształceń. Do schorzeń leczonych przez ortopedę traumatologa należą problemy z osłabieniem i łamliwością kości (osteoporoza) oraz choroby reumatyczne. Innymi przypadłościami, które leczy traumatolog są m.in. zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, dna moczanowa, haluksy, ostrogi piętowe i wiele innych.
Ortopeda traumatolog – metody leczenia
Metody leczenia, które wykorzystuje ortopeda traumatolog różnią się w zależności od schorzenia. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie farmakologiczne (zwłaszcza w celu złagodzenia bólu). Często równolegle stosowane są zabiegi fizjoterapeutyczne, np. masaże, elektroprądy, krioterapia. W stosunku do pacjentów, którzy ulegli urazom np. złamaniom lub zwichnięciom stosowane są metody zachowawcze, polegające na zabezpieczeniu i unieruchomieniu danej partii ciała (gorsety, ortezy, opatrunek gipsowy). W znacznej części przypadków lekarz jest zmuszony jednak wdrożyć inwazyjne metody leczenia. Operacje chirurgiczne zazwyczaj konieczne są w razie urazów spowodowanych wypadkiem. Ortopedzi traumatolodzy wykonują też zabiegi związane z leczeniem stawów, takie jak alloplastyka i artroskopia.