Motoryzacja Technologie

Jaka kamera cofania do ciężarówki?

Jaka kamera cofania do ciężarówki?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie takie pytanie zadają sobie kierowcy samochodów ciężarowych, którzy mają problem ze zwrotnością pojazdów, a spore kłopoty sprawia im cofanie i parkowanie. Na szczęście istnieje sposób, który znacząco ułatwia te kwestie, bez względu na to, gdzie się znajdują. Są to oczywiście kamery cofania. Jak więc wybrać odpowiednie urządzenie dla własnych potrzeb?

Jak działa kamera cofania?

Kamera cofania to urządzenie o niewielkich rozmiarach. Jak sama nazwa wskazuje – jest to kamera, która pozwala zobaczyć bezpośrednio to, co znajduje się za samochodem, a czego nie możemy albo też bardzo ciężko widzieć przez lusterka. Najczęściej taką kamerę aktywuje się po wrzuceniu biegu wstecznego. Można ją podłączyć między innymi z telefonem, bądź też wyświetlaczem znajdującym się albo na lusterku wstecznym, ale na desce rozdzielczej.
Na ekranie wyświetlany jest obraz, który pozwala na łatwe zaparkowanie samochodu. Dzięki kamerze, dostrzeżemy to, co znajduje się w tak zwanym martwym punkcie, czyli tak, gdzie nie jesteśmy w stanie nic zobaczyć. Z całą pewnością takie urządzenia przydadzą się nie tylko kierowcom początkującym, ale również i tym bardziej doświadczonym. Doskonale sprawdzają się również dla kierowców ciężarówek i samochodów dostawczych, których zaparkowanie wymaga precyzji i umiejętnego kierowania.

 

Jaka kamera cofania do ciężarówki będzie najlepsza?

Nie da się ukryć, że kamery cofania są niejako zbawieniem dla samochodów ciężarowych. Po pierwsze, manewry cofania czy parkowania stają się dużo łatwiejsze. Po drugie, ponosi się poziom bezpieczeństwa podczas ich wykonywania. Wszystko dlatego, że martwy punkt jest niwelowany za pomocą właśnie takich urządzeń. Kamery pozwalają między innymi uniknąć niespodziewanych wypadków.
Nie wszystkie samochody ciężarowe posiadają właśnie wspomniane kamery cofania na standardowym wyposażeniu. Mimo to, istnieje możliwość dokupienia ich osobno i połączenia na przykład z telefonem albo wyświetlaczem, który jest w samochodzie lub też dostępnym w zestawie.
Warto wybrać kamerę taką, która będzie nie tylko niezawodna, ale również i odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne. To ważne, ponieważ nieprzerwana praca tych urządzeń zapewnia bezpieczną jazdę. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kamery cofania?

Po pierwsze, stopień ochrony IP

Jednym z najważniejszych punktów podczas zakupu kamery cofania jest stopień ochrony IP. Innymi słowy, to wskaźnik, który daje informacje na temat tego, jak pracować będzie urządzenie w trudnych warunkach. Taka klasyfikacja IP ocenia między innymi szczelność obudowy urządzenia oraz odporność na przedostawanie się do środka pyłu oraz wilgoci.

Klasyfikacja IP jest dziełem Międzynarodowej Komisji Elektronicznej, która została potwierdzona przez normę EN 60529. Im więc wyższy stopień IP, tym większa pewność, że ani woda, ani też żadne pyłki nie przeszkodzą w pracy kamery cofania.

Po drugie, okres gwarancyjny

Równie ważny jest też okres gwarancyjny, jakim objęta jest kamera cofania. Jeśli jest on odpowiednio długi, oznacza to, że urządzenie bez problemu wykaże się niezawodnością przez długi czas. Poprzez właśnie wspomnianą gwarancję, producent wyraża w pewnym sensie zaufanie do własnych produktów. Wysyła do klienta wiadomość, że produkt jest wolny od usterek i awarii na dłuższy okres.

Po trzecie, migawka

Migawka to coś, co zdecydowanie wydłuża żywotność kamery cofania, a równocześnie poprawia jakość podglądu. Szczególnie nadaje się dla pojazdów, które pracują w trudnych warunkach, a obiektyw często jest pokryty kurzem albo brudem, przez co kierowca ma utrudnione widzenie. W takim wypadku funkcjonalność kamery jest znikomy. Migawka z kolei chroni kamerę przed takimi zabrudzeniami. Odsłania ona obiektyw tylko i wyłącznie wtedy, kiedy używamy kamery, to jest na przykład po wrzuceniu wstecznego biegu. W stanie spoczynku kamery, migawka cały czas ją ochrania.
Migawka najlepiej sprawdza się między innymi w samochodach, które mają do czynienia z placami budowy, kamieniołomami, odpadami, a także rolnictwem. Dotyczy to również samochodów ciężarowych właśnie, które mogą spotkać się z dużymi ilościami pyłów i brudu na drogach.

Oprócz tego, warto również zwrócić uwagę między innymi na to, czy kamera, jaka nas interesuje, posiada:

  • szeroki zakres dynamiki;
  • możliwość ustawienia widoku lustrzanego albo normalnego;
  • czujnik z trybem dziennym i nocnym.

Ponadto, istotne może być również to, czy urządzenie na diody LED na podczerwień. Przydają się wówczas, kiedy na drodze panują słabe warunku oświetleniowe. 

Jeśli więc nasz samochód nie posiada wbudowanej kamery cofania, pamiętajmy, że możemy ją kupić. Obecnie różne sklepy elektroniczne i z akcesoriami samochodowymi oferują takie zestawy za stosunkowo niewielką cenę. Wysokiej jakości urządzenia są w stanie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz sprawić, że żadna przeszkoda znajdująca się w martwym punkcie nie będzie dla nas zagrożeniem.