Uroda

Laser frakcyjny – zastosowanie do odmładzania skóry

Laser frakcyjny - zastosowanie do odmładzania skóry

Laser frakcyjny – zastosowanie do odmładzania skóry: w kosmetologii laserowej od jakiegoś czasu szczególne miejsce zajmuje frakcyjne odmładzanie laserowe skóry. Zabieg przeprowadzany jest metodą frakcyjnej fototermolizy, dzięki czemu skóra staje się elastyczna, napięta, znikają blizny, plamy starcze, zmarszczki i inne defekty skórne. Terapia laserem frakcyjnym zastosowanie znalazła przy usuwaniu defektów estetycznych spowodowanych głównie, (ale nie tylko) starzeniem się skóry. Ma ona wiele zalet w porównaniu z innymi metodami: jest mało inwazyjna a gojenie następuje szybko.

Laser frakcyjny i jego zastosowanie w medycynie estetycznej https://www.m-estetica.pl

Frakcyjne laserowe odmładzanie skóry twarzy uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów walki ze starzeniem się skóry. Zabieg pozwala bez operacji wyeliminować pierwsze oznaki zmian związanych z wiekiem. Pod wpływem wiązki laserowej generowanej przez specjalną głowicę na skórze pojawia się kontrolowane oparzenie, które rozprzestrzenia się na głębokie tkanki. W wyniku takiego działania uaktywnia się ochronna funkcja organizmu, która wyzwala regeneracyjne procesy metaboliczne przyczyniające się do uzyskania wyraźnego efektu odmładzającego. Cechą frakcyjnego laserowego odnawiania powierzchni jest jego bezpieczeństwo. Podczas zabiegu pobudzane są tylko naturalne procesy zachodzące w komórkach skóry właściwej. Eliminuje to ryzyko skutków ubocznych i ostrych reakcji alergicznych.

Laser frakcyjny –  zastosowanie do odmłodzenia skóry

Laser frakcyjny - zastosowanie do odmładzania skóry
Laser frakcyjny – zastosowanie do odmładzania skóry

Podczas zabiegu za pomocą lasera frakcyjnego kosmetolog wykonuje mikrouszkodzenia skóry jednocześnie z głębokim nagrzaniem tkanek sąsiadujących ze strefą naświetlenia laserem. W efekcie w miejscu mikrouszkodzeń powstaje nowa skóra, a rozgrzanie stymuluje syntezę nowych włókien kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy kolorytu skóry i zapewnia trwały efekt liftingu.
Oczywiście zabieg frakcyjnego laserowego odmładzania skóry sprawdził się najlepiej na twarzy i jej poszczególnych częściach, takich jak okolice oczu, kurze łapki, trójkąt nosowo-wargowy. Ale może być również stosowany na innych części ciała. Frakcyjne działanie zapewnia uzyskanie oczekiwanych efektów bez wyczerpywania zasobów skóry, następuje szybka regeneracja i krótki okres rehabilitacji, co jest dużą zaletą w stosunku do innych, bardziej traumatycznych zabiegów odmładzających.  

Zastosowanie lasera frakcyjnego z powodzeniem rozwiązuje następujące problemy:

  • Wygładzenie powierzchni skóry
  • Znaczne odświeżenie i rozświetlenie, co ma bezpośredni związek z efektem peelingu
  • Widoczny spadek porowatości skóry
  • Redukcja zmarszczek skóry, zarówno małych, jak i dużych fałdów
  • Wyraźne napięcie i redukcja nadmiaru skóry
  • Wyrównanie tekstury skóry z zanikowymi bliznami potrądzikowymi
  • Znaczące wyrównanie wszelkiego rodzaju pigmentacji skóry
  • Likwidacja rozstępów, zarówno nabytych w okresie dojrzewania, jak i po porodzie.

Jak skuteczne jest działanie lasera frakcyjnego?

Skuteczność metody frakcyjnej fototermolizy tkwi w unikalnych możliwościach sprzętu laserowego. Ze względu na specjalną konstrukcję aparatu wiązka lasera jest podzielona na wiele frakcji – mikrowiązki. Zatem obszar działania lasera nie jest stały, ale jest siatką składającą się z dużej liczby mikroskopijnych punktów. To właśnie dzięki takiemu rozkładowi światła laserowego w skórze powstają mikrotermalne strefy zabiegowe o grubości kilkudziesięciu mikronów.
Mikrouszkodzenia wywołane laserem dają sąsiednim nienaruszonym obszarom impuls do aktywnego przywrócenia struktury skóry na całej leczonej powierzchni. Dzięki nienaruszonemu, ale narażonemu na aktywne działanie termiczne obszarów skóry następuje gwałtowna reakcja przebudowy. To znaczy wzrost nowej, zagęszczonej warstwy skóry właściwej i naskórka. Komórki zaczynają intensywnie odbudowywać uszkodzony obszar, nowe komórki aktywnie dzielą się i przekształcają, syntetyzuje się kolagen, uszkodzone tkanki zastępowane są nowymi włóknami, pobudzane są wszystkie procesy metaboliczne. Powstaje odnowiona struktura komórkowa – skóra odmładza się od wewnątrz.

Przebieg procesu odmładzania skóry laserem frakcyjnym

Przed zabiegiem kosmetolog dokonuje indywidualnej regulacji lasera (moc, intensywność, czas naświetlania) zgodnie z charakterystyką budowy i stanu skóry danej osoby. Po zabiegu pojawia się lekki obrzęk i zaczerwienienie skóry utrzymujące się przez 2-3 dni oraz złuszczanie, które ustępuje w ciągu 5-6 dni. Zwykły makijaż można nałożyć następnego dnia po zabiegu. Czas trwania sesji oraz ilość zabiegów uzależniona jest od obszaru zabiegowego oraz rozwiązywanego problemu. W zależności od wieku, stanu skóry i problemu do rozwiązania potrzeba od 1 do 4 – 5 zabiegów.

Pierwsza szybka faza przebudowy tzn. tworzenie pierwotnej nowej struktury tkanki łącznej, kończy się wraz z zakończeniem procesu złuszczania. Druga regeneracja pozabiegowa trwa około 6-8 tygodni. A trzecia faza ostatecznej przebudowy tkanki kończy się pod koniec 12 miesiąca. W wyniku frakcyjnej termolizy na danym obszarze odnowiona skóra wygląda znacznie młodziej, zwiększa się jej turgor, gładkość, zmarszczki zostają usunięte, tekstura wyrównana, blizny i rozstępy są znacznie zmniejszone. Warunkiem uzyskania dobrego efektu jest stosowanie po zabiegu kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim stopniu ochrony (SPF min. 50).