Technologie Marketing

Sitodruk – jaka farba?

Sitodruk - jaka farba?

Pomimo tego, że sitodruk po raz pierwszy pojawił się kilka wieków temu, to nadal jest to metoda ciesząca się ogromną popularnością. Co więcej, na dzień dzisiejszy przeżywa on drugą młodość, ze względu na innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie farby wydają się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Jakie rodzaje farb do sitodruku możemy wyróżnić? Jakie rodzaje farb specjalnych warto wyróżnić? W jaki sposób rozpoznać koszulkę z nadrukiem sitowym? Jak dbać o ubrania z nadrukiem sitowym? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje wątpliwości zostaną w pełni rozwiane.

Jakie rodzaje farb do sitodruku możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że sitodruk sprawdza się doskonale, jeśli zależy nam na tym, aby nasze koszulki ciekawie prezentowały się pod względem wizualnym, były oryginalne i nietypowe. Metoda ta charakteryzuje się jednak tym, że do dyspozycji mamy wiele różnych farb- ich wybór może okazać się nieco problematyczny, tym bardziej, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z drukiem sitowym. Dużą popularnością cieszą się farby silikonowe, które są bardzo popularne w znakowaniu bielizny czy też pończoch. Drugim rodzajem są farby wodne. Wykorzystywane są w przypadku znakowania tkanin naturalnych lub syntetycznych. Ostatnimi czasy powszechne stały się farby plastizolowe, które wyróżniają się ponadprzeciętną elastycznością, co dla wielu jest bardzo ważnym aspektem. Nie w sposób nie wspomnieć o farbach rozpuszczalnikowych. Zalecane są w przypadku znakowania tkanin wykonanych z nylonu lub poliestru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je do materiałów lakierowanych, tworzyw sztucznych lub papieru. Ostatnim rodzajem farb, które odpowiedzialne są za fantastyczne efekty wizualne, są farby specjalne. Możemy do nich zaliczyć farby fotochromowe, puchnące, odblaskowe i fosforyzujące.

Jakie rodzaje farb specjalnych warto wyróżnić?

drukarnia cyfrowa
drukarnia cyfrowa

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie- sitodruk wykorzystuje cztery rodzaje farb specjalnych. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się te odblaskowe, które są w stanie świecić w ciemności. W standardowym świetle przyjmują normalne kolory, takie jak chociażby zielony, różowy, żółty. Po zmroku są jednak bardzo dobrze widoczne, bowiem są w stanie odbijać światło, przez co mienią się na tle pozostałych elementów. Farby fosforyzujące charakteryzują się neonowymi kolorami, które rzucają się w oczy. Skutecznie odbijają światło, które pada na nadruk. Co godne podkreślenia – doskonale sprawdzą się na koszulkach firmowych. Farby puchnące używane są do tego, aby podkreślić detale w nadrukach. Śmiało można stwierdzić, że dzięki nim uzyskujemy efekt przypominający 3D. Nadają się idealnie, jeśli zależy nam na uzyskiwanie efektów specjalnych. Jeśli chodzi o farby fotochromowe- często nazywane są również farbami fluorescencyjnymi. Za ich pośrednictwem otrzymamy różnorodne ciekawe efekty, jak chociażby złoty lub srebrny nadruk, lustrzany efekt. Wybór odpowiedniego rodzaju farby powinien zależeć przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

W jaki sposób rozpoznać koszulkę z nadrukiem sitowym?

Wbrew pozorom proces związany z sitodrukiem nie jest zbyt skomplikowany, dlatego też rozpoznanie takiej koszulki nie jest czymś problematycznym. Wydruk ten tworzony jest poprzez przetłaczanie farby na podłoże. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że tego typu maszyny mają możliwość drukowania nawet w przypadku zakrzywionych powierzchni- z pewnością jest to godne uwagi. Jak jednak wygląda sitodruk z praktycznego punktu widzenia? Otóż wykorzystując płaską maszynę, farba rozprowadzana jest niemalże na całej powierzchni siatki, a następnie przeciska się ją przez oczka. Dopiero na końcu trafia na docelowy materiał. Warto pamiętać, że prędkość przesuwania się sita, jak i również prędkość obracanego przedmiotu powinny być zbliżone. Dzięki temu projekt przenoszony jest na materiał w bardzo delikatny sposób. Najnowocześniejsze urządzenia do działania wykorzystują specjalistyczne serwonapędy.

Zobacz różne metody reklamy i nadruku:

Jak dbać o ubrania z nadrukiem sitowym?

Zapewne każdemu z nas zależy, aby koszulki posiadały możliwie najdłuższą żywotność. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które w dużym stopniu nam to ułatwią. Przede wszystkim unikajmy prania w wysokich temperaturach- pomimo tego, że sitodruk jest na to w pewnym stopniu odporny, to po wielokrotnym kontakcie z gorącą wodą może dojść do wyblaknięcia druku. Dodatkowo nie powinniśmy stosować silnych detergentów- te bardzo często wchodzą w reakcje z farbami. Każdorazowo odzież powinna być prana na lewej stronie, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której nadruk będzie się ścierał. Unikajmy prasowania nadruku. Specjaliści zalecają, aby wykonywać tą czynność na nieco chłodniejszym żelazku, po wcześniejszym odwróceniu ubrania na drugą stronę. Starannie układajmy koszulki lub je zwijajmy, bowiem odpowiednie przechowywanie to także klucz do sukcesu.