Usługi

Skup samochodów w lombardzie – na jakich zasadach działa?

Skup samochodów w lombardzie - na jakich zasadach działa?

Skup samochodów w lombardzie – na jakich zasadach działa? Lombardy to miejsca, w których można uzyskać pożyczkę pod zastaw jakiegoś przedmiotu, ewentualnie także nieruchomości. Choć większość lombardów specjalizuje się w skupie biżuterii, złota lub sprzętów AGD, w niektórych możemy również wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu. Na jakich dokładnie zasadach?

Skup samochodów – tylko w wybranych punktach

Na początku musimy uświadomić sobie, iż nie w każdym lombardzie będziemy mogli zastawić samochód. Wszystko dlatego, że auto musi być przechowywane w odpowiednich warunkach. Tymczasem większość lombardów dysponuje jedynie niewielkim zapleczem, na którym mogą przechowywać niewielkie przedmioty. Co więcej, sprzedaż używanego samochodu nie jest prosta, szczególnie w czasach, gdy większość osób decyduje się na zakup nowego pojazdu. Zanim więc udamy się do konkretnego lombardu, dowiedzmy się, czy zajmuje się on skupem samochodów. Obecnie coraz więcej lombardów umieszcza informacje o tym, co skupuje, na swojej stronie internetowej. W większości przypadków lombardy proszą jednak o osobisty kontakt, ponieważ nie skupują one każdego rodzaju pojazdu.

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu?

Jeśli chcemy wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu, będziemy musieli przygotować niezbędną dokumentację. Pracownik lombardu poprosi nas o dowód rejestracyjny oraz o kartę pojazdu, jeśli ta została wydana. Niezbędne będzie również potwierdzenie opłacenia polisy OC. Jeśli dodatkowo wykupiliśmy ubezpieczenie AC, to również przedstawmy je pracownikowi lombardu. Pamiętajmy, że samochód może zastawić jedynie jego właściciel. Sytuacja komplikuje się, gdy jesteśmy współwłaścicielami pojazdu. Aby zastawić auto, nie wystarczy posiadać zgody współwłaściciela. Wszyscy właściciele samochodu muszą stawić się w lombardzie, przedstawiając swój dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Jeśli choć jeden ze współwłaścicieli nie zgadza się na dokonanie zastawu, pracownik lombardu nie będzie mógł udzielić pożyczki. Jak dokładnie wygląda procedura skupu za gotówkę samochodu? W rzeczywistości wszystko zależy od polityki konkretnego lombardu. Najczęściej procedura udzielenia pożyczki trwa dłużej, niż w przypadku zastawiania sprzętów RTV bądź biżuterii. Wszystko dlatego, że pracownik lombardu musi dokonać dokładnej wyceny samochodu, biorąc pod uwagę między innymi jego stan techniczny. Jeśli zachodzi taka potrzeba, mechanik dokonuje sprawdzenia pojazdu i ocenia jego sprawność. Następnie pracownik lombardu przedstawia właścicielowi samochodu proponowaną kwotę pożyczki pod zastaw pojazdu. Zwykle nie podlega ona negocjacji. Jeśli właściciel samochodu akceptuje przedstawioną propozycję, można przejść do podpisania umowy. Zawarte są w niej zapisy dotyczące między innymi okresu kredytowania czy prowizji dla lombardu. Jeśli w trakcie trwania umowy właściciel samochodu nie spłaci pożyczki, pojazd przechodzi na własność lombardu.

Jakie samochody skupują lombardy?

Skup za gotówkę WarszawaWiadomo już, jak zaciągnąć pożyczkę w lombardzie pod zastaw samochodu. Pozostaje pytanie, czy jakie dokładnie auta skupują lombardy? Na ogół są one zainteresowane jak najnowszymi modelami, niechętnie zaś skupują auta ze starszych roczników. O ile zastawienie 10-cio letniego samochodu nie będzie jeszcze większym problemem, o tyle 20-sto letniego już tak. Wszystko dlatego, że lombard, który być może stanie się właścicielem pojazdu, będzie chciał go odsprzedać na rynku wtórnym. W praktyce klienci nie są zainteresowani zakupem wieloletnich samochodów – o wiele lepiej sprzedają się więc auta, które zostały wyprodukowane maksymalnie 10 lat temu. Co więcej, niektóre lombardy skupują jedynie wybrane marki pojazdów. Sprawdzają bowiem, które z nich najlepiej sprzedają się obecnie na rynku, a więc które będzie można w krótkim czasie spieniężyć.

Czy opłaca się oddać auto do lombardu?

Osoby, które oddają samochód do lombardu, zwykle chcą w krótkim czasie pozyskać środki finansowe. Jest to najprostsza droga do tego, aby sprzedać auto bez większych formalności. Niemniej jednak pozostaje pytanie o opłacalność zawierania umowy z lombardem. Jeśli zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu gotówki, to skup samochodów w lombardzie rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem. Musimy jednak mieć świadomość, że w ramach pożyczki nie otrzymamy więcej, niż 25-30% wartości rynkowej pojazdu. Każda wada techniczna obniża wartość samochodu, przez co kwota pożyczki, jaką uzyskamy, będzie jeszcze niższa. W praktyce za samochód, który wart jest 40 tysięcy złotych, w ramach pożyczki otrzymamy nie więcej, niż 10-12 tysięcy złotych. Jeśli sprzedamy samochód na rynku wtórnym we własnym zakresie, to z pewnością cena sprzedaży będzie wyższa. Musimy jednak liczyć się z tym, że znalezienie kupca może nam zająć nawet kilka tygodni, jak nie miesięcy. Tymczasem uzyskać pożyczkę w lombardzie możemy w ciągu kilku dni. Z punktu widzenia kwoty, jaką uzyskamy w lombardzie, sprzedaż samochodu na rynku wtórnym wydaje się być bardziej opłacalna. Z drugiej strony pożyczkę w lombardzie uzyskamy niemalże od ręki, dlatego może być ona bardzo pomocna w przypadku wystąpienia niespodziewanych problemów finansowych.