Wnętrza

Jakie rolety na duże okna

Jakie rolety na duże okna

Wysokiej jakości system ochrony przeciwsłonecznej to coś, co powinno znaleźć się w każdym pomieszczeniu. W domu, w biurze, w kawiarni, w salonie kosmetycznym – wszędzie. A wybór osłon okiennych to bardzo odpowiedzialna sprawa, ponieważ rolety materiałowe lub drewniane z reguły służą dość długo. Warto poświęcić trochę uwagi doborowi rolety do niestandardowych rozmiarów okien, w szczególności do dużych.

Jak dobrać odpowiednie osłony okienne do ponadwymiarowych otworów okiennych?

Oczywiście duże okna to zaleta każdej przestrzeni. W ten sposób każde pomieszczenie staje się jasne i przestronne. Ale duże okna mają też wadę: w ciepłych porach roku przepuszczają za dużo światła, w pomieszczeniu może być za gorąco. W przypadku lokali mieszkalnych zwykle wybiera się konstrukcje z lamelami z tkaniny to znaczy rolety tekstylne. A dokładniej pionowe rolety na okna, które poza efektem blokowania przenikania światła słonecznego wnoszą do pomieszczenia znakomity efekt dekoracyjny.

Materiał do ich produkcji przechodzi kilka etapów przetwarzania, w wyniku, których produkty nabierają właściwości odpornych na kurz i wilgoć, antybakteryjnych i ognioodpornych. Najbardziej praktyczne są pionowe rolety materiałowe z tkaniny poliestrowej i mieszanej. Żaluzje pionowe na okna są również często stosowane w dużych pomieszczeniach.Ta konstrukcja jest łatwa w obsłudze, lamele można obracać o 180 stopni.  Pionowe listwy wizualnie zwiększają wysokość konstrukcji. Efekt ten potęguje montaż systemu bliżej sufitu.

Rolety do okien z pionowymi lamelami są idealne do panoramicznych przeszkleń przesuwnych z ramami aluminiowymi. W zależności od niuansów architektonicznych lokalu i życzeń mieszkańców wybierany jest najbardziej odpowiedni rodzaj sterowania ruchem lameli. Mogą przemieszczać się z jednej krawędzi na drugą lub ze środka na prawą i lewą stronę. Obwód sterowania znajduje się albo po stronie, na którą przesunięte są pasy ruchu, albo po przeciwnej stronie.

Duże okna i żaluzje czy można to połączyć?

Wieloteksturowe rolety na okna to skuteczna opcja do salonu, przedpokoju i sypialni. Modele te są świetnym uzupełnieniem klasycznych wnętrz, łącząc wygląd drogich zasłon z funkcjonalnością pionowych systemów ochrony przed światłem. Do produkcji rolet w kasecie stosuje się tkaniny o różnej przezierności. Przy montażu systemów w sypialniach zaleca się stosowanie tkaniny zaciemniającej. Oczywiście wszelkie osłony przeciwsłoneczne należy zamawiać indywidualnie: tak, aby były dopasowane do parametrów okien. Warto przemyśleć zakup rolet typu plisy na wymiar dokładnie odpowiadające rozmiarowi dużego okna.

Nowoczesne i praktyczne osłony okienne do okien wielkogabarytowych – czyli jakie?

Do produkcji wyjątkowych rolet, za jakie uchodzą plisy na wymiar stosuje się tkaniny impregnowane specjalną kompozycją, która zapewnia bezpieczeństwo elastycznych fałd. Po złożeniu panele stanowią gęsty pakiet, dyskretny na tle otworu okiennego. Dodatkowo w materiale stosowane są związki antystatyczne i odporne na wilgoć, które ułatwiają pielęgnację produktów. Uważa się, że maksymalna wysokość wynosi 4 metry. Można wybrać inny projekt, wszystko zależy od własnych upodobań, wystroju pokoju. Główna różnica w stosunku do rolet klasycznych polega na tym, że tkanina jest pofałdowana, a nie prosta.

Plisy okienne można montować na dużych oknach o dowolnej konfiguracji – trójkątne, wielokątne, łukowe. Kąt nachylenia otworu do powierzchni poziomej nie jest ograniczony. Do montażu na oknach o standardowej konstrukcji można użyć modeli wolnowiszących, sterowanych za pomocą układu łańcuchowego lub linki hamulca automatycznego. Produkty dokręcające są instalowane na klapach wychylnych. Producent wykonując plisy na wymiar wyposaża je w jeden stały i jeden ruchomy gzyms lub dwie ruchome prowadnice.

Gdzie można kupić żaluzje do okien panoramicznych?

Jeśli ktoś szuka rolet do dużych okien, warto skontaktować się z producentem takich produktów lub z renomowanym sprzedawcą. Posiadają oni ogromny wybór najlepszych systemów ochrony przeciwsłonecznej, rolety tekstylne lub drewniane zostaną specjalnie wykonane do określonych pomiarów.

Jakie mechanizmy sterowania roletami istnieją obecnie w przypadku okien panoramicznych?

Aby kontrolować rolety materiałowe do okien panoramicznych, można użyć następujących mechanizmów:

  • Klasyczne z łańcuszkiem
  • Mechanizm sprężynowy
  • Z napędem elektrycznym
  • Zdalne sterowanie za pomocą pilota
  • Rolety w kasecie.

Jak dobrać osłony okienne w przypadku dużych okien – możliwe opcje aranżacyjne?

Rolety tekstylne na duże okna dobierane są przede wszystkim według ich parametrów. Należy również wziąć pod uwagę jakie jest przeznaczenie pomieszczenia, bo od tego zależy wybór i styl rolet oraz kolorystyka i design. Wymagany poziom zaciemnienia, ponieważ w sypialni i biurze potrzebna jest inna ilość światła. Rozwiązanie stylistyczne – kolorystyka, wariant nadruków wszystko to należy wziąć pod uwagę. Zdecydowanie nie zaleca się wybierania materiałów z miniaturowym nadrukiem na duże okna, ponieważ po prostu się zgubią.Trzeba zrezygnować też z pomysłu montowania skróconych lameli, dzięki czemu okna będą wizualnie mniejsze.