Usługi

Jak wypada ubrać się na pogrzeb?

Jak wypada ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb to jedna z uroczystości, w których chcemy uczestniczyć jak najrzadziej. Jeśli jednak przyjdzie nam pożegnać zmarłego, zwykle pojawia się problem, jak się na pogrzeb ubrać? Co wypada nam założyć? Jakich strojów powinniśmy definitywnie unikać? Odpowiadamy.

Tylko na czarno?

W naszym społeczeństwie utarło się, że na pogrzeb powinniśmy ubrać się całkowicie na czarno. Ostatecznie jest to kolor, który uważamy za barwę żałobną. Wyraża żal i smutek, jaki wiąże się z pożegnaniem ukochanej, bliskiej osoby. Niemniej jednak nie tylko Polacy ubierają się na pogrzeb na czarno. Ciekawostką jest, że w brytyjskiej rodzinie królewskiej czarny jest kolorem zarezerwowanym wyłącznie na uroczystości pogrzebowe. Czy jednak musimy ubierać się całkowicie na czarno? Otóż istnieje wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówi, że wszyscy żałobnicy powinni mieć na sobie wyłącznie kolor czarny. Inna zaś, że wyłącznie najbliższa rodzina zobowiązana jest ubrać się całkowicie na czarno. Ostatecznie przez kolejne miesiące będzie ona nosić żałobę po zmarłym. Nie oznacza to jednak, że pozostałe osoby uczestniczące w pogrzebie mogą wybrać co tylko chcą. Wręcz przeciwnie – powinny one być ubrane w jak najciemniejszych barwach. Najtrudniej jest nam zwykle ubrać się zimą, gdy musimy mieć na sobie płaszcz lub kurtkę. Nie każdy przecież posiada tą część garderoby właśnie w kolorze czarnym. Jeśli jednak nasza odzież wierzchnia jest w ciemnych barwach, to spokojnie możemy ją na siebie założyć. Chodzi bowiem o to, aby wybierać ubrania w ciemnych kolorach, lecz niekoniecznie musi być to głęboka czerń. Dotyczy to w szczególności osób, które nie należą do najbliższej rodziny zmarłego.

Elegancki strój

Podstawową zasadą jest, że strój na pogrzeb musi być elegancki. Panie powinny wybrać spódnicę lub sukienkę. Jeśli wolą, mogą też postawić na eleganckie spodnie. Wybierając spodnie lub spódnicę, panie powinny dobrać do nich koszulę. Najlepiej, gdy jest ona w kolorze czarnym. Niemniej jednak zimą możemy pozwolić sobie na pewne odstępstwa i wybrać na przykład białą koszulę. Dotyczy to oczywiście osób, które nie uczestniczą w stypie. Do eleganckiego ubioru musimy dobrać jeszcze odpowiednie buty. Nie ma tutaj znacznie czy postawimy na szpilki, baleriny czy też innego rodzaju buty eleganckie. Ważne, aby nie były to w żadnym przypadku modele sportowe. Na pogrzeb obowiązkowo musimy założyć także rajstopy. Panowie powinni zaś ubrać garnitur, jeśli nalezą do bliskiej rodziny zmarłego. Tymczasem znajomi czy sąsiedzi mogą ubrać się nieco mniej oficjalnie. Wystarczy, że dobiorą do siebie eleganckie, ciemne spodnie i ciemniejszą koszulę. Do tego panowie powinni założyć eleganckie buty. Pod żadnym pozorem nie mogą oni pozwolić sobie na trampki czy adidasy. Tego typu obuwie jest po prostu w złym tonie.

Czego nie ubierać na pogrzeb?

Jeśli wiemy już, jak się ubrać na pogrzeby, to powinniśmy jeszcze poznać listę stylizacji zakazanych. Na jej czele stoją krótkie sukienki i spódnice typu mini. Muszą one sięgać co najmniej połowy uda. Głębokie dekolty również nie są wskazane. Panie powinny unikać wysokich szpilek, które wyglądają zbyt wyzywająco. Rajstopy powinny być gładkie – unikajmy rajstop typu kabaretki i innych, wzorzystych. Wyglądają one bardzo efektownie, lecz nie pasują na pogrzeb. Nie wybierajmy również odzieży sportowej lub codziennej, bardzo nieoficjalnej. To samo dotyczy panów, którzy na pogrzeb z pewnością nie mogą założyć dżinsów czy sztruksów. Zwykłe koszulki typu t-shirt również nie są mile widziane. Bluzy, sportowe swetry czy też sportowe marynarki na czas pogrzebu powinny pozostać schowane głęboko w szafie. Oczywistym jest, że nie możemy wybierać jasnych, odblaskowych kolorów. Niemniej jednak nawet kolor biały, czerwony czy też błękitny, choć stonowane, nie są odpowiednie na pogrzeb. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wyjątkowe sytuacje

W niektórych sytuacjach nie musimy ubierać się na pogrzeb na czarno. Nie musimy również wybierać ciemnych barw naszego stroju. O jakich dokładnie sytuacjach mowa? Pierwsza z nich dotyczy przypadku, gdy zmarły jasno określił, jak ma wyglądać jego pogrzeb. Niektórzy bowiem nie życzą sobie, aby  na ich pogrzebie wystąpić w kolorze czarnym. Nie chcą, aby wszyscy żałobnicy smucili się po ich śmierci. W związku z tym musimy uszanować wolę zmarłego i ubrać się tak, jak sobie tego zażyczył. Czasami zmarły chce, aby ubrać się elegancko, lecz nie na czarno. W niektórych jednak przypadkach zmarły chciałby, aby wszyscy ubrali się na kolorowo. Wbrew pozorom nie jest to zły wybór, jeśli taka właśnie była jego wola. Niemniej jednak powinna nas o tym poinformować najbliższa rodzina osoby zmarłej. Bardzo często kolorowy strój obowiązuje na pogrzebach małych dzieci. Zawsze jednak decyduje o tym najbliższa rodzina, a nie my sami. Tradycyjnie ubieramy się przecież na czarno bądź też wybieramy jak najciemniejsze kolory. Nie łammy tradycji na własną rękę, a jedynie za zgodą zmarłego lub jego najbliższych. Wtedy też będziemy czuć się na pogrzebie komfortowo.