Uroda Zdrowie

Jak pozbyć się bólu wału przy paznokciu u stopy?

Jak pozbyć się bólu wału przy paznokciu u stopy?

Jak pozbyć się bólu wału przy paznokciu u stopy? Dolegliwości bólowe mogą obejmować najróżniejsze części naszego ciała, od głowy, aż po palce u stóp. W przypadku tych ostatnich może pojawić się wyjątkowo uciążliwy i skutecznie utrudniający codzienne funkcjonowanie ból zlokalizowany w wale paznokciowym. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak sobie z nią radzić?

Ból wału paznokciowego – przyczyna

Jeżeli odczuwamy ból w wale paznokciowym, możemy doszukiwać się co najmniej dwóch jego przyczyn. Pierwszą, zdecydowanie bardziej naoczną jest problem wrastającego paznokcia. Wrastająca w wał płytka paznokcia uciska na coraz bardziej napięty i uszkodzony naskórek, powodując nasilający się z każdym dniem ból. Problem wrastającego paznokcia powinien pomóc nam złagodzić specjalista podolog. Dzięki swoim umiejętnościom za pomocą specjalnych narzędzi podologicznych może on skrócić i odpowiednio uformować płytkę, a także – w razie potrzeby – założyć specjalną tamponadę w celu odsączenia wysięku. Drugą, nieco trudniejszą do rozpoznania dla laika przyczyną bólu wału paznokciowego może być dolegliwość zwana zanokcicą. 

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to dolegliwość, która lokalizuje się w wałach oraz płytkach paznokciowych i objawia się najczęściej stanem zapalnym oraz odczuwalnym bólem tychże miejsc. Schorzenie to jest chorobą bakteryjną, a więc wywołaną obecnością bakterii, przede wszystkim gronkowców oraz bakterii gram-ujemnych. Zanokcica może występować w formie przewlekłej lub ostrej. 

Jak rozpoznać zanokcicę?

Dolegliwość obejmuje od jednego do kilku palców stopy lub dłoni. Objawia się ropnym, a więc i bolesnym zapaleniem. Pierwszym symptomem choroby jest jednak wyraźne zaczerwienienie wałów paznokciowych i ich okolicy. Następnie mogą pojawiać się zmiany ropne, ból, a także zmiany koloru bocznych krawędzi paznokci. Innymi objawami zanokcicy są także: zmiana koloru samego wału paznokciowego, najczęściej na sino-szary, jak również wyraźny obrzęk wału. 

Zanokcica – przyczyny występowania

Przyczyn pojawienia się problemu zanokcicy może być kilka, jednak szczególnie sprzyjają jej wszelkie urazy zlokalizowane w okolicach wału paznokciowego. Drobne skaleczenia, do których może dojść chociażby podczas obcinania paznokci czy przycinania skórek, mogą stanowić pierwszy krok do zakażenia. Jak wiadomo bowiem wszelkie przerwanie ciągłości naskórka stanowi potencjalną furtkę dla infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Bardziej narażone na zanokcicę są więc osoby, które regularnie, lecz nie do końca starannie czy umiejętnie, wykonują zabiegi pielęgnacyjne na stopach czy dłoniach, ale także osoby obgryzające paznokcie i skórki oraz osoby wykonujące prace fizyczne lub czynności wymagające regularnego moczenia stóp bądź dłoni. Oczywiście pojawieniu się dolegliwości może sprzyjać także nieodpowiednia lub niedostateczna higiena dłoni i stóp, a także wspomniany powyżej problem wrastających paznokci. Nierzadko bowiem wrastająca płytka paznokcia jest właśnie przyczyną pojawienia się i dalszego postępowania zanokcicy. 

Jak leczyć zanokcicę i ból wału paznokciowego?

Jak pozbyć się bólu wału przy paznokciu u stopy?
Jak pozbyć się bólu wału przy paznokciu u stopy?

Z problemem zanokcicy należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty – lekarza lub podologa – który skutecznie zdiagnozuje schorzenie, a następnie wdroży niezbędne kroki w celu jego wyleczenia. W pierwszej kolejności po rozpoznaniu dolegliwości specjalista musi dokładnie oczyścić objęte zakażeniem tkanki. Wiąże się to z koniecznością zdezynfekowania, ale i oczyszczenia powstałych ropni. Następnie, jeżeli zachodzi taka potrzeba, podolog lub lekarz zakłada specjalną tamponadę, dzięki której możliwe jest odsączenie pozostałego wysięku. Na tym jednak nie kończy się leczenie; zazwyczaj niezbędna jest bowiem także odpowiednia farmakoterapia poprzedzona dogłębnym wywiadem. Specjalista musi bowiem dowiedzieć się, co stoi za dolegliwością, a następnie na podstawie otrzymanych wyników dopasować leki przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe. Pacjent powinien oczywiście zgłosić się także na co najmniej jedną wizytę kontrolną, podczas której specjalista oceni stan leczonej stopy i zaleci kolejne kroki. Bardzo ważna jest właściwa profilaktyka, która pozwoli uniknąć ponownego pojawienia się tego uciążliwego, bolesnego problemu. 

Ból w wale paznokciowym – profilaktyka

Aby nie dopuścić ponownie do pojawienia się problemu bólu wału paznokciowego spowodowanego zanokcicą czy też samym wrastaniem paznokcia, należy stosować się do kilku podstawowych zaleceń. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej i regularnej higienie, a także umiejętnej pielęgnacji stóp – chociażby właściwemu skracaniu płytki paznokciowej. Jeżeli nie mamy pewności, w jaki sposób robić to prawidłowo, możemy poprosić o radę lub regularną pomoc naszego podologa. Ponadto warto unikać także zbyt częstego kontaktu wałów paznokciowych z wilgocią czy mocnymi detergentami, jak również nie narażać ich na ewentualne skaleczenia czy urazy mechaniczne.