Budownictwo

Domy szkieletowe – budowa własnego domu

Domy szkieletowe budowa własnego domu

W naszym kraju ze względu na kulturę i historię priorytetem niemal każdej osoby jest posiadanie własnych czterech ścian. W zależności od potrzeb oraz wymagań danych osób, decydują się one na zakup gotowego mieszkania jednocześnie godząc się na dzielenie przestrzeni wraz z innymi mieszkańcami bloku. Inne osoby bardziej szanuje swoja prywatność i chcące posiadać kawałek własnej przestrzeni poza budynkiem decydują się na budowę własnego domu, co nieraz wiąże się z ogromnymi kosztami i długim czasem. Wiele osób decydujących się na rozpoczęcie budowy, nie bierze w ogóle pod uwagę innych opcji jak stworzenie budynku mieszkalnego murowanego. Jest to ogromny błąd ponieważ obecnie rynek budownictwa ma do zaoferowania naprawde wiele ciekawych i nowoczesnych propozycji, które potrafią być o wiele bardziej atrakcyjne pod każdym względem od budownictwa tradycyjnego. Jedną z tych propozycji jest budowa domu szkieletowego.

Domy szkieletowe w odróżnieniu od tradycyjnych domów powstają w o wiele szybszy sposob, poniewaz nie wymagają one przy budowie użyciu typowych materiałów budowlanych związanych za pomocą cementów czy innych materiałów wiążących. Najczęściej powstają one jedynie na betonowych fundamentach, które zapewniają trwałość i stabilność budynkowi, dzięki czemu nie osiada on na gruncie. reszta elementów powstaje tylko i wyłącznie z drewna, które jest tanim i bardzo ekologicznym budulcem, na dodatek bardzo łatwo dostępnym. Domy szkieletowe jak sama nazwa wskazuje powstają poprzez stworzenie szkieletu z drewnianych belek, na których opierają się w późniejszym czasie budowy ściany, a także podłogi i stropy, a także zadaszenie. Sam szkielet i jego wlsciwa budowa jest najwazniejszym elementem, poniewaz od jakości jego wykonania zależy późniejszy komfort użytkowania budynku. Domy szkieletowe to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale takze czasu inwestorów, poniewaz dzięki zastosowaniu drewna łączone za pomocą gwoździ oraz kotew, mogą one powstawać nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Pogoda przy ich powstawaniu nie jest żadnym ograniczeniem. Kolejna zaleta tego typu budynków jest łatwa możliwość ich zmieniania wedle swoich potrzeb.

Podczas przebudowy nie ma konieczności wykorzystywania ciężkich narzędzi, wystarczy demontaż płyt drewnianych i ich ponowny montaż w dowolnie wybranym miejscu. Ułożenie instalacji czy zamontowanie gniazdka to także nie problem, ponieważ, ułożenie instalacji nie wymaga tak jak w przypadku domów murowanych użycia młotów udarowych do wykucia bruzd i przepustów w ścianach. Domy szkieletowe zapewniają także ekonomiczne rozwiązania w dalszym okresie ich eksploatacji mieszkańców, ich budowa pozwala na ogrzewanie ich w znacznie szybszy i wymagające mniejszych nakładów związanych z paliwem sposób. Przez co są one niezwykle tanie w trakcie ich zamieszkiwania. Dla porównania powierzchnia domu murowanego oraz domu szkieletowego o tych samych wymiarach można ogrzać o temperaturze 10 stopni Celsjusza odpowiednio w przeciągu 24 godzin oraz 2-3 godzin. Dodatkowo domy szkieletowe o wiele bardziej i efektywniej utrzymują ciepło w budynku, poniewaz ich ściany poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej nie są wychładzanie przez niskie temperatury na zewnątrz.

Kluczowym elementem przy budowie domów szkieletowych jest dobór odpowiedniej jakości drewna. Zawsze należy zwracać na to szczególną uwagę, gdyż jest to najważniejszy i praktycznie jedyny budulec wykorzystywany przy wszelkich pracach. Najlepiej, aby drewno dedykowane na domy szkieletowe było suszone w sposób naturalny oraz sezonowane. Im dłuższy okres sezonowania tym lepiej, chociaż ciężko jest znaleźć na rynku drewno sezonowane dłużej niż nawet rok. Jeśli jednak uda się to wykonać jest ono o wiele droższe od tego, które było sezonowane czyli składowane w odpowiedni sposób z dostępem do powietrza przez około 3-4 miesiące. Dodatkowo takie drewno powinno być strugane z czterech stron oraz dodatkowo fazowane na krawędziach. należy tayer żyrowic uwagę na wszelkiego rodzaju oznaki pleśni lub obecności insektów, które w przyszłości mogą przysporzyć mieszkańcom domów szkieletów czy sporo kłopotów.

Domy szkieletowe to doskonale rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które chcą posiadać własne cztery kąty i nie wydawać na ich powstanie fortuna pieniędzy. Rozwiązania tego typu są niezwykle popularne na zachodzie, niestety w Polsce ten rodzaj budowania budynków jest dopiero raczkujący, dlatego warto samemu się zainteresować tym tematem, przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu w tradycyjny murowany sposób. Domy szkieletowe to nie tylko oszczędność pieniędzy to także ekologiczne rozwiązanie, które znacznie polepsza komfort życia mieszkańców tego typu wnętrz. Sam zapach drewna jest bardzo relaksujący, a co dopiero mieszkanie w nim przez cały rok, oraz obcowanie każdego dnia. Dowolność aranżacji oraz mnogość projektów pozwala na uzyskanie fenomenalnych budynków przy użyciu jedynie drewna, które od lat towarzyszy ludziom na całym świecie każdego dnia.