Budownictwo Usługi

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje – kiedy szukamy kierunku studiów, na którym chcielibyśmy studiować, to od czasu do czasu, pojawiają się nam przed oczami kierunki takie jak górnictwo i geologia, geologia górnicza, geologia kopalniana lub geologia złożowa czy geotechnika. Czasami zastanawiamy się, czym w zasadzie takie osoby mogłyby się zajmować.

Oczywiście możemy prowadzić różnego rodzaju badania geologiczne, ale w zasadzie na temat geologii powiedziane już na tyle dużo, że ciężko tutaj doszukiwać się jakichś dziewiczych terenów, na których moglibyśmy poszukiwać nieodkrytego. Zastanawiamy się, czy na przykład nie ma zawodów, które są bardziej przyziemnie związane z górnictwem i geologią i jak się okazuje są. Zaraz sobie tutaj o tym powiemy.

Badania geotechniczne gruntów pod inwestycje budowlane

Jeżeli skończymy geologię albo geotechnikę, to na pewno będziemy mogli znaleźć zatrudnienie, w różnego rodzaju firmach geologicznych, które zajmują się wykonywaniem pomiarów pod inwestycje budowlane. Obecnie każda inwestycja budowlana, nawet jeżeli jest to niewielki dom jednorodzinny, musi być poprzedzona badaniem działki budowlanej, pod kątem warunków hydrogeologicznych, jakie są na niej obecne. Z badań takich jesteśmy w stanie wyczytać, o jakiej nośności gruncie mówimy oraz jaka jest jego struktura hydrogeologiczna. Możemy na tej podstawie wywnioskować, czy dany projekt jest dla danej działki odpowiedni. Możemy również domyślać się, w jaki sposób konstrukcja będzie się zachowywała na tym gruncie, w długiej perspektywie czasowej. Jest to tak naprawdę dobre dla osób, które na przykład wydają pozwolenie na budowę, ponieważ wówczas są na 100% pewni, że takie pozwolenie mogą wydać. Jest to też dobra sprawa dla inwestora, bo chociaż za takie badanie musimy dodatkowo zapłacić na przykład 1500 zł, to mam pewność, że wydane później kilkaset tysięcy na wybudowanie domu jednorodzinnego, są to pieniądze inwestowane w sposób pewny. Tak naprawdę ogólne koszty inwestycji budowlanej, jeżeli policzymy jeszcze zakup działki budowlanej, są na tyle duże, że koszt badania technicznego, wydaje się w zasadzie rzeczą śmieszną. Idąc tym tropem wydaje się nieco zabawne, że kiedy kilka lat temu wprowadzono obowiązkowe badania geotechniczne, dla wszystkich inwestycji budowlanych, to wielu inwestorów było oburzonych.

Geolog złożowy, geolog górniczy, czyli poszukujemy złóż surowców naturalnych

Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje
Badania geotechniczne gruntu kto wykonuje

Kiedy skończymy górnictwo i geologię możemy zajmować się różnego rodzaju pomiarami, związanymi z branżą budowlaną, jak to było opisane z grubsza wyżej, ale możemy również zająć się czymś zupełnie innym, czyli na przykład poszukiwaniem złóż surowców naturalnych. Wiedza geologiczna daje nam bardzo wymierne korzyści. Geolog górniczy lub geolog złożowy posiada na tyle dużą wiedzę, że bez wychodzenia z biura, może na przykład wnioskować, że na danym obszarze, struktura geologiczna i przeszłość geologiczna tego obszaru sugeruje, że mogą tam na przykład znajdować się różnego rodzaju cenny minerały. Wiele firm wykorzystuje wiedzę geologów oraz geologów złożowych do tego, aby właśnie szukać takich lokalizacji, które są najbardziej perspektywiczne do tego, aby przeprowadzić tam wstępne pomiary, a następnie, jeżeli te wstępne pomiary się potwierdzą, to rozpoczynać tam inwestycję budowlaną. Szansa na to, że jeśli będziemy szkolić się i uczyć w tym kierunku, to znajdziemy pracę, jest naprawdę bardzo wysoka. Każda firma wydobywcza chciałaby do minimum ograniczyć koszty związane z prowadzeniem badań i jednocześnie zmaksymalizować możliwości wydobywcze, a można to zrobić między innymi dzięki temu, że będziemy dużo i trafnie typować złoża, pod eksploatację. Geolog złożowy może to zrobić z dużym prawdopodobieństwem, tak jak wspomniano, nie wychodząc z biura.

Zobacz koniecznie:

Czy geolog złożowy jest faktycznie istotnym elementem przemysłu wydobywczego?

Czasami, kiedy czytamy takie informacje, że geologowie złożowi, są faktycznie tak istotni to zastanawiamy się, czy w rzeczywistości też tak jest. Jeżeli ktoś jest niedowiarkiem, to wystarczy, aby posłuchał jednego przykładu, który za chwilę zostanie opisany. Jedną z najbardziej pożądanych obecnie i poszukiwanych substancji, które znajduje się w naszej skorupie ziemskiej, jest ropa naftowa. Jest to jeden z głównych surowców energetycznych i każdy kraj, marzy o tym, aby na jego terenie zostały odkryte takie złoża. Jeszcze w latach 70-tych, kiedy poszukiwaliśmy złóż surowców naturalnych, mieliśmy oczywiście mniejszą wiedzę na temat geologii naszej planety, więc w wielu przypadkach niezależnie od tego, w jaki sposób chcielibyśmy prowadzić badania, trzeba było po prostu pojechać na miejsce i zrobić odwierty. W latach 70-tych jak wykonywaliśmy 10 odwiertów próbnych i trzy były pozytywne, czyli znajdowano tam ropę, to uważano, że jest to bardzo duży sukces. Obecnie nasza wiedza i zaangażowanie geologów sprawiają, że najczęściej, jeżeli firma jedzie na odwierty próbne, to potrafi się tak zdarzyć, że 9/10 odwiertów jest pozytywnych, a zdarzają się również sytuacje, kiedy 10 na 10 odwiertów jest pozytywnych. Bardzo rzadko ilość ta spada poniżej 6 pozytywnych odwiertów na 10 wykonanych.