Zdrowie

Ile witaminy D należy przyjmować każdego dnia?

W ostatnim czasie wiele możemy usłyszeć na temat niedoborów witaminy D u Polaków. Wiąże się to przede wszystkim z naszą szerokością geograficzną i niedostatkiem słońca. Lekarze twierdzą, że powinniśmy przyjmować witaminę D w formie suplementów diety. Ile dokładnie witaminy D warto zażywać każdego dnia? Odpowiadamy.

Suplementacja – dlaczego jest tak ważna?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego w ogóle powinniśmy sięgać po suplementy diety z witaminą D? Otóż zgodnie z badaniami naukowymi, większość Polaków cierpi na niedobór tego pierwiastka. Tymczasem witamina D pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim pomaga w budowaniu odporności. Co więcej, dzięki niej możemy cieszyć się mocnymi kośćmi oraz zdrowymi zębami. Witaminę D nasz organizm powinien wyprodukować w odpowiedniej ilości we własnym zakresie. Tak jest w teorii, natomiast w praktyce bywa z tym różnie. Powodem jest fakt, iż witaminę D organizm produkuje ze słońca. Aby wystarczyło jej na cały rok, powinniśmy przebywać w pełnym słońcu codziennie (w miesiącach letnich) przez przynajmniej 15 minut. Oczywiście nie możemy smarować się wtedy żadnymi kremami z filtrami przeciwsłonecznymi. Już na tym etapie pojawia się pewna nieścisłość, ponieważ lekarze kategorycznie zabraniają przebywania w pełnym słońcu bez odpowiedniej ochrony. Poza tym w godzinach około południowych większość z nas pracuje, a więc nie jest w stanie przebywać na słońcu. To wszystko powoduje, że mamy znaczne niedobory witaminy D. Możemy ją co prawda pozyskać również z pożywienia, jednak są to naprawdę nikłe ilości. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D, powinniśmy wypijać co najmniej kilka litrów mleka. Jest to nie tylko niezdrowe, ale przede wszystkim niewykonalne.

Witamina D dla dorosłych

Zastanówmy się więc, ile tak naprawdę witaminy D powinny przyjmować na co dzień osoby dorosłe. Lekarze jako standardową dawkę podają 2000 jednostek dziennie. Niemniej jednak w przypadku znacznych braków witaminy w organizmie, możemy przyjmować dawkę w podwójnej wysokości, czyli 4000 jednostek dziennie. Witaminę D każdy powinien zażywać od września do kwietnia. Przyjmuje się, że w miesiącach letnich przebywamy, chcąc czy nie chcąc, na słońcu. W związku z tym nasz organizm jest w stanie wytworzyć witaminę D w odpowiedniej ilości. Nie zapominajmy jednak, że nie wszyscy możemy swobodnie przebywać na słońcu. Niektórzy są na nie uczuleni, co objawia się swędzącą pokrzywką na całym ciele. Dlatego też jeśli nie przebywamy zbyt dużo na słońcu latem, pamiętajmy o suplementacji witaminy D. Jest to jedyny sposób, aby nie doprowadzić do powstania niedoborów. Osoby starsze, które narażone są na osteoporozę, powinny suplementować witaminę D przez cały rok. W sezonie zimowym zwykle lekarze zalecają, aby przyjmowały one podwójną dawkę.

Witamina D dla dzieci

Nieco inaczej wygląda suplementacja witaminy D w przypadku dzieci. Te bowiem nie mogą otrzymać witaminy w tak wysokich dawkach, jak dorośli. Niemniej jednak witaminę D rodzice powinni podawać maluchom już od dnia narodzin. Standardowa dawka wynosi 400 jednostek do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych wytycznych. Jeżeli dziecko otrzymuje mleko modyfikowane z witaminą D, to jej dawka w formie suplementu musi być odpowiednio zaniżona. Po 6. miesiącu życia maluszek powinien dostawać 600 jednostek witaminy D dziennie. Natomiast po roku dzieci standardowo otrzymują 800 jednostek witaminy D. Niektóre rekomendacje mówią o 600 jednostkach, jednak wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego przypadku. Do około 5. roku życia nie zwiększamy dziennej dawki witaminy D. Niemniej jednak później możemy już podawać 1000 jednostek witaminy D codziennie. Nastolatki w wieku 15-16 lat mogą otrzymywać taką dawkę witaminy, jak dorośli. Pamiętajmy, aby ilość przyjmowanego przez malucha suplementu diety zawsze skonsultować z lekarzem. Witamina D w nadmiarze jest bowiem niebezpieczna, w szczególności dla małych dzieci oraz dla niemowląt.

Jak dobrać ilość witaminy D?

Lekarze podają do wiadomości ogólne normy witaminy D, jednak nie uwzględniają one indywidualnych potrzeb pacjenta. Dla jednego dawka 2000 jednostek będzie zbyt niska, dla drugiego zbyt wysoka. Jak więc dobrać idealne proporcje? Z witaminą D nie ma żartów, gdyż jej nadmiar nie jest wydalany wraz z moczem, a kumuluje się w organizmie. Najlepszym sposobem na ustalenie dawki witaminy D jest wykonanie badań krwi. Na ich podstawie dowiemy się, czy w naszym organizmie ilość witaminy D utrzymuje się w normie, jest jej za dużo bądź za mało. Na podstawie wyników badań lekarz dobierze dla nas odpowiednią dawkę, którą powinniśmy przyjmować codziennie. Niemniej jednak medycy niechętnie przepisują skierowania na badanie krwi w zakresie oznaczenia poziomu witaminy D. Najczęściej musimy za nie zapłacić z własnej kieszeni. Jak często powinniśmy wykonywać owe oznaczenie? Rekomendacje mówią o tym, aby przebadać się przynajmniej raz w roku bądź częściej, jeśli zauważymy u siebie objawy niedoborów.