Domowe magazyny energii jako sposób na gwałtowne zmiany klimatu i przerwy w zasilaniu. Energia, którą pozyskuje się ze słońca, cieszy się ogromną popularnością. Jest to spowodowane tym, że jest całkowicie darmowa, a jedyne koszty, jakie musimy ponieść, to te początkowe związane z zakupem poszczególnych elementów i montażem. Czy magazyn energii może przechowywać zasoby wyprodukowane przez fotowoltaikę? Czy urządzenie sprawdzi się w przypadku gwałtownych zmian klimatu i przerw w zasilaniu? Czym jest samowystarczalność energetyczna? Jakie pozostałe zalety domowego magazynu energii można wyróżnić? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem: domowe magazyny energii jako sposób na gwałtowne zmiany klimatu i przerwy w zasilaniu.
Czy magazyn energii może przechowywać zasoby wyprodukowane przez fotowoltaikę?
Nie da się ukryć, że magazyn energii to jeden z niezbędnych elementów związanych z instalacją fotowoltaiczną. Urządzenie to cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na szereg zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim możliwe jest przechowywanie energii, która produkowana jest przez instalację fotowoltaiczną. Nie ma konieczności oddawania nadmiaru do sieci – wystarczy zgromadzić ją w domowym magazynie i wykorzystać, kiedy poziom produkcji będzie mniejszy lub całkowicie ustanie w wyniku gorszych warunków atmosferycznych.
Niezależność energetyczna w przypadku przerw w zasilaniu
Kolejną zaletą magazynu energii jest niezależność energetyczna. Okazuje się, że posiadacze tego typu urządzeń mogą korzystać z energii elektrycznej nawet wtedy, gdy pojawi się przerwa w dostępie do prądu. Często do takich przykrych incydentów dochodzi w najgorszych momentach, kiedy korzystanie z dowolnego sprzętu elektronicznego jest dla nas priorytetem. Systemy magazynowania świetnie sprawdzą się w lokalizacjach, które regularnie muszą liczyć się z przerwami w dostawie energii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że magazyn energii jest także odporny na potencjalne anomalie pogodowe lub niespodziewane wydarzenia, czego nie możemy powiedzieć o dostawcy. Mowa również o awariach blackout, czyli tych, do których dochodzi w wyniku przekroczenia krytycznych wartości parametrów technicznych i utraty napięcia na niemalże całym obszarze.
Magazyn energii jako sposób na oszczędność i maksymalizację wykorzystania energii
Jak już wspominaliśmy wcześniej, domowe magazyny energii to szereg korzyści dla użytkowników. Przykładowo maksymalizowane jest wykorzystanie wyprodukowanej już energii. Tego typu urządzenia mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które stosunkowo najwięcej energii zużywają nie w dzień, lecz wieczorami. Jest to dość częste zjawisko wśród rodzin, w których rodzice i dzieci pracują i uczą się, w konsekwencji budynek jest opuszczany od rana. Dodatkowo warto wspomnieć, że magazyn energii to niemalże gwarancja wykorzystania całkowitej nadwyżki prądu, a nie 70% lub 80%, jak to bywa w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Posiadacz magazynu nie musi decydować się na zakup dodatkowego prądu, bowiem ma pewność, że nie zabraknie go, kiedy natężenie promieni słonecznych będzie niższe.
Czym jest samowystarczalność energetyczna?
Domowe magazyny energii to także gwarancja samowystarczalności energetycznej. Okazuje się, że z własną instalacją jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, bez konieczności podłączania do sieci. Układ ten powszechnie znany jest jako off-grid. Świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie nie sięga energetyka. W sposób szczególny cieszy się popularnością na dużych przestrzeniach, które są niezagospodarowane. W Polsce tego typu warunki najczęściej występują w domkach na działce, na łodziach, a także w lesie, co niekiedy może być problematyczne.
Jakie pozostałe zalety domowego magazynu energii można wyróżnić?
Wspomnieliśmy już szereg zalet związanych z domowymi magazynami energii. W praktyce korzyści z tego rozwiązania jest jednak znacznie więcej. Warto się z nimi zaznajomić, aby uświadomić sobie, jak bardzo jest to pozytywne zjawisko. Klient może wybrać pojemność w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze urządzenia tego typu wykorzystują ogniwa litowo-jonowe, które charakteryzują się ponadprzeciętną wydajnością, a także lekkością. Magazyn energii w praktyce pełni dwie funkcje- sprawdzi się u właścicieli wiatrowych turbin i instalacji fotowoltaicznych, jednocześnie składuje energię, którą to pozyskuje się z sieci publicznej. Kluczowa jest także kwestia technologii magazynowania energii, która z dnia na dzień jest ulepszana. Na dzień dzisiejszy zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych stanowi 90% zapotrzebowania na magazyny energii. Tytułowe urządzenia są ekologiczne. Energia wytwarzana jest w taki sposób, że do atmosfery nie emitują się żadne zanieczyszczenia, w przeciwieństwie do innych, tradycyjnych rozwiązań. Co więcej, magazyny energii coraz częściej wykorzystywane są do ładowania elektrycznych samochodów. Ich rozwój w ostatnich latach jest bardzo dynamiczny. Co więcej, coraz większa liczba krajów planuje odejście od konwencjonalnych pojazdów.